Format sonrası kurulması gereken programlar


Yeni bir bilgisayar aldınız ya da var olan bilgisayarınızın problemlerini gidermek için format attınız. Haliyle bilgisayarınıza bazı programları kurmanız gerekecek. Peki önem boyutuna göre hangi programlar kurmalıyız. Bu yazımızda bir bilgisayara muhakkak yüklenmesi gereken belli başlı programlardan bahsedeceğiz.

  • WinRAR ya da 7zip

Dosya sıkıştırma, arşivleme işlemlerinin kralı olan WinRar ya da 7zip kurulaması gereken ilk programlardan biri. Zira internet ortamında bulunan birçok uygulama veya dosya Winrar ile arşivlenmiş şekilde sunuluyor. Yani Winrar yüklü değilse birçok uygulamaya erişemeyebilirsiniz.
WinRar'a buradan, 7zip'e buradan ulaşabilirsiniz.
  • Microsoft DirectX

Bir diğer önemli yazılımımız ise Microsoft tarafından sunulan DirectX. DirectX ne işe yarar diyecekseniz şöyle  özetleyelim: Windows'da yazılımların, özellikle oyunlar ile videoların bilgisayarda bulunan ses ve grafik donanımları ile uyumlu şekilde çalışmasını sağlayan temel bir programdır. Öyle ki bunu kurmadan birçok oyun ve uygulamayı çalıştıramıyorsunuz. En güncel sürümü indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.
  • Internet Download Manager

Bir zamanlar internetten bir şey indirmek için LimeWire isimli içi virüs dolu bir program kullanırdık ya hani işte onun daha akıllısına IDMan diyoruz. Bu program normal tarayıcılar gibi değil yapacağınız indirmeyi parçalara bölerek çok ama çok daha hızlı indirmenize olanak sağlıyor. Kendimden örnek vermek gerekir ise Chrome ile saniyede 300 kBs ile indirdiğim dosyayı IDMan ile 800-1.02 mBs ile indiriyorum. Abartmıyorum kesinlikle öneriyorum. Buradan indirebilirsiniz.
  • Daemon Tools
Çağımız internet çağı bu yüzden artık birçok oyunu, programı internetten çok daha kolay ve ucuz indirebiliyoruz. Bildiğiniz gibi boyutu yüksek birçok oyun ve program imaj dosyası halinde sunulur. Eğer bu imaj dosyalarını açabileceğiniz bir programa sahip değilseniz elinizde sadece ismi olan ama cismi olmayan bir dosya bulunmuş olur. İşte bu Daemon Tools isimli abimiz bizler için imaj dosyalarını açıyor, sanal sürücüler oluşturup sanki DVD'den yükleme yapıyormuş gibi işimizi kolaylaştırıyor. Buradan indirip yükleyebilirsiniz.
  • uTorrent

Yazımızın sonuna yaklaşırken bu baba yiğitten bahsetmezsek olmaz diye düşündük. Bir neslin linklerle uğraşmasını engelleyen, büyük boyutlu oyunları partsız tek seferde çekebilen program: uTorrent. Bu programda rakiplerine göre hem basit kullanıcı arayüzü hem de hızlı indirme özellikleri ile öne çıkıyor. Buradan temin edebilirsiniz.

  • Bonus: Winamp ve GOM Player

Bir zamanların mp3 oynatıcısı olan efsane media player: Winamp ve yeni zamanın yeni video oynatıcısı GOM Player. Winamp için buradan, GOM için buradan.

Yeni bir yazıda görüşmek üzere!

Yorumlar