Karşılaştırma: PS4 mü XBOX One mı?

Yeni bir oyun konsolu almaya karar verdiniz, bütçeniz müsait ancak Playstation mı Xbox mı seçmeniz gerektiğine karar veremiyorsunuz. Gelin karar vermenize yardımcı olalım ve iki oyun konsolunu da inceleyelim:  • Teknik Özellikler
İki modelin teknik özellikleri her ne kadar birbirine çok yakın olsa da birkaç ufak nokta modelleri birbirinden ayırıyor. PS4 kanadına bakacak olursak:

- 8 çekirdekli 1.6 GHz AMD Jaguar işlemci
- 8 GB GDDR5 RAM
- 500 ya da 1 TB kapasiteli Harddisk
- USB 3.1 Desteği
- Kablolu ve Kablosuz bağlantı teknolojileri ve Bluetooth 4.0
- 35 Dereceye kadar çalışma sıcaklığı

Xbox özelliklerine bakacak olursak:

- 8 Çekirdekli 1.75 GHz AMD İşlemci
- 8 GB DDR3 RAM
- 500 GB ya da 1 TB kapasiteli Harddisk
- USB 3.0 Desteği
- Kablolu ve Kablosuz bağlantı teknoloji ve Bluetooth 4.0 

  • Oyun Performansı ve Ekler


Her iki oyun konsolu da hemen hemen tüm oyunları 1080p çözünürlükte 30 fps hızında çalıştırabiliyor. Sayıca daha az bazı oyunlar ise 1080p 60 fps görebiliyor. Ancak bu paylaştığımız bilgiler oyun konsollarının standart modellerinde geçerli. Geçtiğimiz aylarda tanıtılan PS4 Pro ve Xbox Scorpio ise 4K çözünürlükte 60 fps sunabiliyor. Her iki oyun konsolu zaten özelliklerinin benzer olması dolayısıyla hemen hemen aynı performansı vaadediyor ve oyunculara ekstra bir sorun yaratmıyor ancak üst düzey oyuncular için bu değerler yine yeterli görülmüyor. Her iki oyun konsolu da harekete duyarlı ekipmanlar ve arttırılmış gerçeklik sunabiliyor. PS cephesinde VR ve Kamera ayrı olarak satılıyor. Xbox cephesinde ise henüz VR sunmuyor ancak her kutuya dahil ettiği Kinect kamerası ile harekete duyarlı oyun desteğini sunuyor. Bu özelliklerin kullanılması uygun oyunlarla mevcut tabii ki. Harici olarak bu ekipmanlar sınırlı işlevler sunabilmekte. 

  • Oyunlar - Türkçe Desteği ve Mağaza

Geldik en can alıcı kısma. Diyelim karar verdiniz ve bir oyun konsolu aldınız ve oyun oynamak istiyorsunuz. Ancak bilin ne eksik? Her iki oyun konsolu da ülkemizde genellikle tek paket olarak satılıyor. Yani sadece cihaza sahip olabiliyorsunuz. Yurt dışında ise bu cihazlar oyunlarla birlikte bundle halinde satılıyor. Yani cihazı alırken hemen hemen aynı fiyata birkaç oyunu da almış oluyorsunuz. Gerçi son yıllarda bu durum Türkiye'ye de geldi. Örneğin PS en son 3 oyunlu, 3 aylık PSN üyelik hediyeli paketini uygun bir fiyata satmaya başladı. Ancak genel tabloya baktığınızda oyun konsolları tek başına satılıyor. Haliyle konsoldan hariç oyunlara da bir miktar para yatırmanız gerekecek. Türkiye'de kurların yüksek olması cihaz ve oyun fiyatlarını da çok etkiliyor. Bu yüzden ülkemizde konsol oyunları çok pahalı ve genellikle 180-270 Lira bandında seyrediyor. Xbox oyunları PS oyunlarına göre daha ucuz. Xbox bu alanda bir adım önde olsa da en çok Türkçe desteği PS'de mevcut. Özellikle son yıllarda Exclusive oyunlar hem alt yazılı hem de dublaj olarak gelmekte. Bu detaylar seçiminize de etki edecektir. Mağazalar ise oyun fiyatlarında çok daha uygun olabiliyor. Ancak burada da bir kıstas var. Her iki platformda üyelik sistemi hizmeti sunuyor ve belli bir ücret karşılığında sizlere her ay oyun, indirim ve kampanyalar sunuyor. Burada yine Xbox'ı övebiliriz çünkü üyelik ücretleri PS'ye göre daha ucuz. Yine oyunları multiplayer oynamak için bu ücretli üyeliğe ihtiyacınız yok .PS4 ile multiplayer oynamak istiyorsanız bu ücreti ödemeniz gerekmekte. 

  • Fiyatlar ve Sonuç
Her iki oyun konsolu da en başta söylediğimiz gibi birbirine hem donanım hem performansa bazında birbirine çok yakın. Bu da aralarında pek bir fark olmadığını gösteriyor. Bu fark fiyat bazında da görülmekte, her iki konsolda 1099 Liradan 1800 Liraya kadar satılmakta. Aradaki fark cihazın garantisi, yanında gelen ikinci kol veya oyunlara göre değişiyor. 


Peki hangisini almalıyız? Açıkçası benim kendi tercihim hem Exclusive oyunlar hem de çok fazla Türkçe desteği sunması nedeniyle Playstation'dan yana. Ancak Xbox'da sunduğu Kinect özelliği ve uygun fiyatları ile tercih edilebilir. Karar sizlerin. Yeni bir yazıda görüşmek üzere!

Yorumlar