iPhone X: Nasıl olmalıydı?


Merhaba değerli takipçiler. Biliyorsunuz geçen hafta Apple yeni iPhone modellerini tanıttı. iPhone 7S tadında 8 ve 8 Plus ve 10. yıla özel bir X modeli. Açıkçası son 3 yıldır beklenileni veremeyen Apple için bu yılın özel olacağını ve gerçekten sağlam bir telefon tanıtacağını düşünmüştüm. Ancak tanıtılan telefonun pekte istenileni veremediğini düşünüyorum. Benim gibi düşünen birçok insan olacaktır ki haksız sayılmayız. Bu yazımızda Apple'ın sunduğu X modelinin neden vasat olduğu ve nasıl olmalıydı sorularına yanıt arayacağız. Öncelikle X modelinin özelliklerini inceleyelim.

Ekran: 5.8" HDR Destekli Süper Retina (OLED) 2436x1125 piksel
İşlemci: 6 Çekirdekli 2.4 ghz 64 Bit A11 Nöral Sistemli Bionic Çip ve M11 Yardımcı Hareket İşlemcisi, 3 GB RAM
Kamera: 12 Megapixel geniş açılı ve telefoto kamera / 7 Megapixel Ön kamera
Özellikler: Face ID yüz tanıma, Suya ve toza karşı dayanıklılık, 64 ve 256 GB depolama, 3D Touch, Hızlı ve Kablosuz Şarj, 2716 mAh Batarya, 

Esasen baktığımızda özelliklerin çokta kötü olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle benchmark testlerinde işlemcinin çok çok iyi sonuçlar elde ettiği bir gerçek yine yüz tarama fonksiyonu da yabana atılacak cinsten değil. Zaten eleştirimiz var olan özelliklere değil eksik veya yarım olanlara. Şimdi dilerseniz o eksikliklere göz atalım.
  • Ekran

Yeni iPhone'un ekranı her ne kadar önceki iPhone'ların ekranından büyük olsa da rakiplerini göz önünde bulundurduğumuzda çok daha iyi bir ekran sunabilirdi diye düşünüyorum. Hele ki sensörlerin bulunduğu çentiğin tamamen facia olduğu bir gerçek. En azından çentiğin etrafı da karartılabilirdi, simetri hastalarının video keyfi yerle bir :)
  • Touch ID Nerede?

Apple'ın iPhone 5S ile hayatımıza soktuğu ve son derece başarılı olan parmak okuma teknolojisi ne yazık ki yeni iPhone X'de bulunmuyor. Muhtemelen ekran üzerinde konumlandırılabilecek yer olmadığından bu teknolojiye geçicici olarak veda edildi ancak biz bunu X modelinde görmek isterdik. Neticede telefonuyla zırt pırt bakışmak istemeyenler olacaktır. X2 modelinde gelmesi dileğiyle...
  • Air Pods?

Apple'ın kolay kolay bir teknolojiyi ücretsiz ya da hediye olarak sunması görülmeyecek kadar imkansız bir durum.. Ancak 7 serisi ile ortadan kalkan jack girişi ve 10. yıl münasebeti ile Apple'ın kutuya bir AirPods eklemesini isterdik. Böylece kablosuz teknoloji domine edilirken jack girişini kaldırma kararının da arkasında durulabilirdi. 
  • Dayanma, Koru!

iPhone 7 ile su ve toza karşı dayanıklı olan iPhone'ların artık dayanmaktan çok korumacı olmasını beklerdik. Tamamen tozu ve suyu geçirmeyen bir tasarım ile karşımıza gelebilirlerdi.
  • Daha büyük pil ve Hızlı şarjın kutudan çıkması

Yukarıda belirtmedik ama yeni iPhone'lar her ne kadar hızlı şarj desteklese de kutudan bu hızı sunabilecek bir adaptör çıkmıyor. Parayı bayıldıktan sonra bu özelliği kullanabilirsiniz. Bu özelliğin de ne azından kullanıcıya doğrudan sunulması gerekirdi ancak bahsi geçen firma Apple olduğu için şaşırtmadı :)
  • Işıklı mışıklı logo, yatay kamera merceği ve USB standardı 

Yıllardır Apple kullanıcılarının beklediği bir özellik aslında logonun bildirim ışığı halini alması ancak ısrarla eklenmedi. Eklense hiçte fena olmazdı zannımca. Ayrıca şarj soketinin de artık standart USB-C modeline geçmesi gerektiğini düşünüyorum nitekim bir Macbook modelinde bu sağlanmıştı. gerçi Apple'ın daha fazla soket daha fazla para stratejisine aykırı bir durum bu :) Son olarak X modelinin dikey kamera konumlandırmasının facia olduğunu da hatırlatıp Apple'ın gelecek modelde bunu yataya çevirmesini temenni ediyorum. 

Evet arkadaşlar bir yazının daha sonuna geldik. Umarız Tim ve Jony Ive amca bu yazıdan haberdar olur ve kullanıcılara biraz daha kulak verir. Yoksa Apple'ı lale devrinden kolay kolay kimse çıkaramaz. Yeni bir yazıda görüşmek üzere!


Yorumlar