iOS 11'den iOS 10'a geri dönmek! (Rehber-Resimli Anlatım)


Yeni bir yazı ile merhaba! Bugün iPhone ve diğer Apple cihazlarda sürüm düşürme nasıl yapılır onu inceleyeceğiz. Bu yazıda iOS 11'den iOS 10.3.3 sürümüne düşürme yapacağız ancak genel olarak sürüm düşürmeyi de öğrenmiş olacak ve ilerleyen zamanlardaki düşürmeleri kendiniz gerçekleştirebileceksiniz. Rehbere başlamadan önce bilmemiz gereken şeyler var. Öncelikle Apple cihazlarda sürüm düşürme öyle istediğimiz şekilde yapılamıyor. Yani diyelim cihazınızda iOS 10.3 yüklü ve siz daha eski bir sürüm olan iOS 9 yüklemek istiyorsunuz. Bu ne yazık ki mümkün olmuyor çünkü Apple cihazlarını güncel tutmak için yayınladığı her sürüme imza ekliyor ve yükleme yapılmadan önce bu imza kontrolü ile cihazlara yükleme yapmaya izin veriyor. Örnek verecek olursak şu anda iPhone'lar için imzaya yani yüklemeye açık olan tek sürüm iOS 10.3 sürümü. Bunun dışındakilerin imzaları kapandığı için Apple cihazlara yükleme izni vermiyor. Kısaca söylemek istediğimiz şey sürüm düşürme yapabilmek için imzası açık olan bir yazılımın var olması gerekiyor, eğer yoksa sürüm düşürme yapılamıyor. Şimdi rehberimize geçiş yapabiliriz.

Gerekli programlar ve uygun yazılımın indirilmesi

Yükleme yapabilmek için internet bağlantılı bir bilgisayar ve iTunes yazılımına ihtiyacımız var. Yazılımı buradan indirebilirsiniz. iTunes programını yükledikten sonra cihazımıza yüklemek istediğimiz yazılımı da indirmemiz gerekiyor. Bunun için bu siteden önce cihazımızı sonra modelimizi ve en son imzası açık olan sürümü seçiyoruz. Listelenen kırmızı sürümler imzası kapalı olan yani artık yüklenemez olan sürümleri gösterirken yeşil sürümler imzası açık olan ve yüklemeye olanak tanıyan sürümleri gösteriyor.Yüklemeye başlama

Yüklemeye geçmeden önce cihazınızın yedeğini almayı unutmayın ancak burada kastettiğim şey iTunes yedeği değil fotoğraf yedeğiniz. Çünkü yeni bir sürümden eski bir sürüme düşürme yapıldığı zaman yeni sürümün yedeği eski sürümle uyumlu olmuyor ve yedekleme başarısız oluyor. O yüzden uygulamalarınızı sıfırdan kurmanız gerekecek. Hazırsak adım adım işlemlere geçebiliriz.


  • iPhone'u DFU moda alma
Cihazımızı DFU moda yani yazılım yükleme moduna almamız gerekiyor. Bunun için cihazımızı USB kablo ile bilgisayara bağlıyoruz ve resimde gösterilen şekilde 6S ve önceki seriler için "Güç + Home", 7 ve sonraki seriler için "Ses kısma + Güç" tuşlarına basılı tutup cihazın kapanmasını ve yeniden açılmasını bekliyoruz. Yeniden açılırken elma logosunu görünce sadece güç düğmesinden elimizi çekiyoruz, yani diğer tuşa basılı tutmaya devam ediyoruz.Telefonunuz kapanıp açıldığında eğer aşağıdaki ekran ile karşılaşırsanız cihazınızı başarı ile DFU moda almış bulunmaktasınız. Eğer normal olarak başlarsa yukarıdaki adımı tekrar deneyin.  • iTunes üzerinden yüklemeyi başlatma
Cihazımızı DFU moda aldığımızda bilgisayarımızda iTunes programı otomatik olarak açılacak ve bizleri şu şekilde karşılayacaktır. Gelen ekranda  Shift tuşu ile birlikte "Geri Yükle" butonuna tıklıyoruz ve açılan pencerede indirmiş olduğumuz iPhone yazılım dosyasını seçiyoruz ve geri yükle diyoruz.

iTunes ekranında üst barda önce "Yazılım seçilip çıkartılıyor" yazısını, daha sonra "iPhone geri yükleme için hazırlanıyor" ve son olarak "iPhone yazılımı geri yükleniyor" bilgisini göreceksiniz. Çubuk tamamen maviye boyandığında ise telefon yeniden başlatılacaktır. Ayrıca yüklemeyi telefonunuzun ekranında da takip edebilirsiniz.


Yükleme işlemi tamamlandığında telefonun kurulumu ve etkinleştirilmesi için gerekli hesap bilgileri soruluyor. Bu ekran her kullanıcıda görülmeyebilir. Ancak gören kişiler Apple hesapları ile giriş yapmaları gerekiyor aksi halde telefonu kullanamazlar. (Eğer şifrenizi hatırlamıyorsanız telefonun size ait olduğunu ispatlayan faturalar ile birlikte Apple'a e-posta atarak şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.)


Hesabımızla giriş yaptıktan sonra artık telefonumuzu kullanabiliriz. Geçmiş olsun. Yeni bir yazıda görüşmek üzere!

Yorumlar