Hangi çözürlük? 1080p mi, 4K mı?


Yeni bir yazı ile tekrar merhaba. Bu yazımızda günümüz gelişen teknolojisi ile değişimi en çok fark ettiğimiz ürün olan ekranlara değineceğiz.

Çözünürlük nedir?Çözünürlüğü tanımlayabilmek için piksel kavramının ne olduğunu bilmek gerekiyor. Piksel dediğimiz şey ise bir görüntüde -ki genelde kare olur- bulunan en küçük birimdir. Bu ufak birimler birleşerek büyük olan asıl görüntüyü oluşturur. Çözünürlük ise bu piksellerin genişlik ve uzunluk değerlerini ifade eden ölçümlerdir. Çözünürlük arttıkça piksel sayısı artar ve artan piksel sayısı daha net görüntüler elde etmeye olanak tanır.

Geçmişten bugüne çözünürlükler

İlk televizyonlarda çözünürlükten çok renk verip verememesi sorgulanmaktaydı. Yani o zamanlar televizyon sahibi olmanız bir lüks ancak renkli bir televizyon sahibi olmanız ultra lüks bir durumdu. Daha sonra ortaya çıkan CRT yani tüplü dediğimiz televizyonlarda ise renk bir standart halini aldı. SD yayın ve çözünürlük destekleyen bu televizyonların sunduğu maksimum çözünürlük 480i/p yani 720x480 ya da 640x480 idi. Uzun yıllar üretilen bu televizyonlar ülkemizde de çok yaygın kullanılmıştı. Henüz uydulu yayına geçilmediği için karasal yayın ile karıncalı da olsa aldığımız görüntü bizlere tam olarak 480p kalitesini sunmuyordu. Ancak daha sonra yaygınlaşan uydu yayınları ile bu lezzeti tadabildik. Öyle ki görüntü HD olmadığı halde daha ne kadar net olabilir ki diye sorguluyorduk. 


2000li yıllardan sonra özellikle 2007 yılından itibaren hızla geliştirilen ve yaygınlaşmaya başlayan HD televizyon furyası ize izlenme zevkini bir adım daha öne taşıdı. Kullanılan plazma teknolojisi hem televizyonu inceltmiş hem de çözünürlüğü arttırmıştı. Bu HD televizyonlar ise 720p 1280x720 ve 1080p 1920x1080 olarak iki çözünürlük sunmaktalar. Ancak yine de ülkemizde teknoloji geç yaygınlaştığı için tam anlamıyla bir HD deneyimi elde edememiştik. Henüz HD kanalların bile yeni yeni yayına geçtiğini görüyoruz. Bundan dolayı ilk çıktıkları zamanlar HD televizyonlar HD olmayan yayınlar ile birleştiğinde bizlere çamurlu bulanık bir görüntü sunmuştu. Ancak HD içerikler ile birleştiğinde bu teknolojinin de ekmeğini yemeye başlamıştık. Geliştirilen televizyon teknolojileri sadece çözünürlük ile sınırlı kalmadı tabii. Plazmadan sonra LCD ekranlar daha sonra LED ekranlar ile renk ve kontrast verimliliği arttırıldı. Daha sonraları ortaya çıkan 3D televizyonlar ise vaat edilen dinamizmi kullanıcıya sunamadı ve başarısız bir girişim olarak kaldı. Şimdilerde ise 4K çözünürlük sunan televizyonlar piyasada. 4K çözünürlük ise tam HD olan 1920x1080p çözünürlüğün 4 kere birleştirilmesinden oluşuyor. Henüz yeni yeni yaygınlaşan bu sistem Full HD ile büyük rekabet halinde.

Hangi çözünürlüğü seçmeli?


Aslında bu sorunun cevabı basit. Tabii ki en yüksek çözünürlüğe sahip TV hangisiyse o. Ancak Türkiye'de durum bu kadar basit değil. Şöyle ki ülkemizde tv yayıncılığı henüz 4K yayın yapmaya müsait bir pozisyonda değil ve uzunca yıllarda olmayacak. Yalnızca TRT 4K yayın yapan bir kanala sahip ki o da test amacıyla bunu sürdürüyor. Onun dışında ücretli üyelik sistemi olan Digitürk bazı derbi maçları 4K olarak izleyiciye sunuyor. Bu durumda da ortaya şu soru çıkıyor: ben 4K tv ile ne izleyeceğim? Cevap üzücü ancak gerçek: genellikle HD yayınları. Eğer 4K televizyonunuzun yanında bir Blu-Ray oynatıcısı almayacaksanız ya da ücretli 4K yayın sunan platformlara üye olmayacaksanız HD yayınlar ile yetinmek durumundasınız. Ben internet üzerinden 4K takılırım diyorsanız da ülkemizdeki mevcut internet hızı ve AKK yüzünden bu da pek mümkün görünmüyor. Bu yüzden henüz emekleme aşamasında olan 4K çözünürlük için ben erken olduğunu düşünüyorum. Zaten 4K televizyonlar aşağı yukarı 3500 liradan başlayan fiyatlarla satılmakta. Eğer mevcut bir HD televizyonunuz varsa 4K televizyona geçmek için bir sebebiniz yok. Ancak yeni bir televizyon alacaksanız tabii ki geleceğe yatırım anlamında 4K televizyon seçebilirsiniz ama yine de içerik eksikliği yüzünden verdiğiniz paranın hakkını dolu dolu alamayabilirsiniz. Eğer uygun yollu bir çözüm arıyorsanız en iyi dostunuz -en azından şimdilik- HD televizyonlar olacaktır. Neticede karar sizlerin, yeni bir yazıda görüşmek üzere!

Yorumlar