Windows 'da harddisk nasıl temizlenir? (Gereksiz dosyaları silmek)Merhaba değerli takipçiler, bugün sizlerle Windows işletim sistemli bilgisayarlarımızda ufak bir uygulama ile gereksiz dosyalar nasıl silinir onu anlatacağız.

Bildiğiniz gibi son zamanlarda bilgisayarlarımızın depolama alanları gerçekten de yükselmiş durumda. Öyle ki standart bir bilgisayar alırken bile harddisk tercihimizi en az 1 TB (1000 GB) olarak belirliyoruz. Her ne kadar bu boyutlar standart bir kullanıcı için yeterli gelse de bilgisayarına sürekli yükleme yapan kullanıcılar için yetersiz gelebiliyor. Hele ki arşiv yapma hobiniz varsa birkaç TB'lık harddiske bile ihtiyaç duyabiliyorsunuz.

Windows yüklü sistemlerde bilgisayarımız gerek arka plan güncellemeleri olsun, gerek ön bellek yaptığı dosyalar olsun bir sürelik kullanım sonunda harddiskte çöp dosyalar biriktirir. Bu dosyalar ön bellek dökümleri, hata raporları, kaldırılmış program verileri gibi farklı türde dosyalar olabilir. Bu dosyaların kimi zaman bilgisayar üzerinde bir yavaşlatma yaptığı düşünülse de en önemli etkisi depolama alanımızı işgal etmesidir. Bizler bu yazımızda sizlere bu dosyaların nasıl temizleneceğinden bahsedeceğiz. Birkaç adımlık bu yöntem ile (boyutlar değişebilir) önemli derecede alandan tasarruf elde edebilirsiniz. Aynı zamanda performansta da bir etki gösterebilir. Dilerseniz temizliğe geçelim.

Öncelikle "Bilgisayarım-Bu Bilgisayar"a giriyoruz. Karşımıza gelen pencerede cihazlar ve sürücüler ekranı altında Windows'un yüklü olduğu diski bulup sağ tıklıyoruz. Genellikle Windows C sürücüsünde yüklüdür ve ismi Yerel Disk'tir.Karşımıza gelen pencerede diskimizin özellikleri görünecektir. Burada grafiğin yanında bulunan "Diski Temizle" butonuna tıklıyoruz ve bekliyoruz.


Bilgisayarımız burada temizlenecek dosyaları toplayacak. Çubuğun dolmasını bekleyin. Çubuk dolduktan sonra şöyle bir ekran gelecektir.


Bu ekranda bilgisayarın bulduğu gereksiz çöp dosyalar listelenir. Dosyaların sol tarafında bulunan tiki işaretleyerek hangilerinin temizleneceğine karar verebilirsiniz ancak tavsiyemiz hepsini seçmenizdir. (Burada bir diğer önemli nokta da "Sistem Dosyalarını Temizle" butonudur. Bu buton güncelleme sonrası dosyaları, geri yükleme dosyaları ve yedekleme dosyalarını içerir. Eğer bu dosyaların varlığı beni ilgilendirmiyor derseniz bu butona tıklayın ve gelecek olan listeye eklenen dosyaları da seçin. Ancak eğer geri yükleme özelliğini falan kullanacaksanız bu butonu kullanmayın.) Seçimlerimizi yaptıktan sonra en alttaki "Tamam" butonuna tıklıyoruz ve gelen soruya "Dosyaları sil" diyoruz ve temizleme işlemi başlıyor. Ne kadar büyüklükte dosyanın temizleneceğini listenin altında bulunan "Kazandığınız toplam disk alanı" alanından öğrenebilirsiniz. Temizleme  işlemimiz bu kadar. Gelecek yazıda görüşmek üzere!

Yorumlar