iPhone'larda pil ve performans problemi!Merhaba değerli takipçiler. Çoook uzun bir aranın ardından yeniden birlikteyiz. Efendim biz bu kadar uzak kalınca gündemde de bir çok gelişme oldu. Tabii hepsine değineceğiz ancak bugünkü konum yine Apple olacak ve şahsen Apple'ın yeni yıl biterken sıvadığı bir olayı yazımda sizlerle paylaşacağım. Nedir bu olay derseniz yazımızın devamında...

Geçen ayın sonuna hatta bu ayın başına doğru reddit kullanıcıları ortaya bir teori attı ve dediler ki iPhone'larda pilin durumu performansa doğrudan etki ediyor. Yani iyi pil, iyi performans.Tabii bunun üzerine GeekBench ekibi bir dizi test yapıyor ve sonuçlarını paylaşıyor. Sonuçlara göre de gerçekten Apple yazılımında kullandığı bir düzenleyici ile pil/performans oranına müdahalede bulunuyor. Bu müdahale sonucunda ise eğer telefon piliniz ömründen %20 oranında bir kayıp yaşamışsa yazılım bunu anlıyor ve otomatik olarak CPU, GPU gibi birimler üzerinde ayarlamalar gerçekleştirip donanımların daha yavaş çalışmasını sağlıyor. Bunun neticesinde de telefonu kullandığınızda bir takım yavaşlamalar, takılmalar gözlemliyorsunuz.Peki neden Elma bey böyle bir şey yapmış? Apple yaptığı açıklamada şöyle söylüyor: "Pilin eskimesi ya da yıpranması sonucunda pil, yüksek işlem gücü gerektiren işlerde gereksinim duyduğu gücü sağlayamıyor ve cihaz birden kapanıyor. Kapanmaların önüne geçebilmek adına işlemci ve GPU frekanslarını düşürüyoruz ve böylelikle kapanmaların önüne geçiyoruz" diyor. iOS 10.2.1 güncellemesi ile iPhone 6/6s/SE ve Plus modellerine getirilen bu özellik geçtiğimiz haftalarda yayınlanan iOS 11.2 ile 7 ve 7 Plus'a da getirildi. Sözünden dönmeyen Apple aynı zamanda bu uygulamanın ilerleyen dönemde de devam edeceğini paylaştı. 

Tüketiciler Apple'ın bu tutumu karşısında oldukça öfkelendiler desek yanlış sayılmayız ancak yanlış algılanan da bir durum var. Yıllardır herkesin dilinde olan "ebıl her güncellemede eski telefonu yavaşlatıyor abi" muhabbeti tam olarak bahsettiğimiz şey değil. Burada bahsi geçen şey şu: iPhone'unuz var ve uzun zamandır kullanıyorsunuz. Telefonunuzun bataryasında bir performans kaybı olduğu zaman telefon bilerek yavaşlatılıyor. Yani pilinizi değiştirdiğiniz zaman yine gıcır gıcır o performansa kavuşabiliyorsunuz. Tabii bu kıstası kaçıran ünlü düşünür ve ön görüşlü Apple kullanan veya kullanmayan arkadaşlarımız ben demiştim tartışmaları ile büyük oyunu bozdular onları da kutluyoruz. Konuya dönecek olursak tüketiciler: "Kardeşim ben sana para veriyorum cihazını alıyorum, kullanıcı sözleşmende böyle bir uygulamadan bahsetmiyorsun ve kafana göre telefonum kapanmasın diye hızımı düşürüyorsun, sen bana haber vermeden bana danışmadan nasıl böyle bir şey yaparsın?" diyerek Apple'a şu ana kadar konuyla ilgili 26 dava açtı. Haklılar mı evet haklılar. Ayrıca yılbaşından sonra da Türkiye'den bir dava açılacak. Apple davalar ile ilgili bir şey söylemedi ama pil onarım ücretlerinde indirim yaptı. Garanti dışı pil değişim ücreti 319 liradan 129 liraya düştü. Esasen bunu ücretsiz yapmalarını beklerdik ancak firma Apple olunca şaşırmıyoruz. Ayrıca gelecek olan yeni bir iOS güncellemesi ile pilin durumu hakkında daha fazla bilgi sahibi olacağız...

Gelelim biz kullanıcılara. Telefonumun yavaşlayıp yavaşlamadığını nasıl öğreneceğim? Bunun çeşitli yolları var arkadaşlar. Mesela telefon ile apple desteği ararsanız onlar sizi yönlendirecek ve uzaktan telefonunuza erişerek piliniz hakkında size ömrü ile ilgili bilgiler verecektir. En basit yöntem bir apple store'a gidip genius'a göstermek. Ancak ben kendim inceleyeceğim diyenler için anlatacağım yöntem yeterli olacaktır. Öncelikle şuradan gereken yazılımı bilgisayarımıza indirip kuralım. Program kurulduktan sonra telefonumuzu bilgisayara bağlayalım ve programı çalıştıralım. Karşımıza şöyle bir ekran gelecektir.


Sol tarafta görülen "Devices" kısmına tıkladıktan sonra sağ tarafta telefonunuz ile ilgili bilgiler görülecek. Alttaki "More Information" butonuna tıkladıktan sonra ise karşınıza gelecek olan ekranda piliniz hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz.


Gelen ekranın en üst kısmında yazan "CycleCount" telefonunuzu aldığınız günden beri kaç kez şarj ettiğiniz bilgisini gösteriyor. Ben telefonu alalı 1.5 yıl oldu ve 569 kez şarj etmişim. Burada baz almanız gereken döngü sayısı 500 arkadaşlar. Yani 500'den ne kadar fazla şarj etmişseniz pil değişimi için o kadar acele etmeniz gerekir. Apple kendi sitesinde 500 tam şarjdan sonra bataryanın %20 aşındığını belirtiyor. Esasen ben günlük kullanımda çok büyük performans sorunu yaşamadığım için değişim yapmayı düşünmüyorum. Evet bu işlem ile şarj döngümüzü öğrendik diyelim ama telefon canavar gibi ve emin olmak istiyoruz. O zaman arkadaşlar AppStore mağazamıza girip "geekbench 4" ya da "AnTuTu Benchmark" uygulamalarını kullanıp telefonumuzu test ediyoruz. Test sonuçları olması gereken sonuçların altında ise değişim yapma konusunda emin olabilirsiniz. Olması gereken sonuçlar uygulamaların içinde bulunan sıralama listelerinde gösterilir. 

Evet arkadaşlar bir yazımızın daha sonuna geldik. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Şimdiden yeni yılınızı kutlar; mutlu, huzurlu bir yıl geçirmenizi dilerim. Görüşmek üzere!

Yorumlar