Mobilin PUBG'si Rules of Survival incelemesi!


Merhaba değerli takipçiler bu yazımda son yıllarda bilgisayar oyunları arasında zirveye yerleşen Player Unknown's Battlegrounds oyunun konu ve temasını işleyen mobil oyun Rules of Survival'ı inceleyeceğiz...

Bildiğiniz gibi oyun dünyası her geçen yıl gelişiyor, etkileyici grafikler, film tadında hikayeler ile biz oyun severleri bilgisayar-konsol başına kilitliyor. Esasen bir çok oyunu oynayabilmek için iyi donanımlı bilgisayarlara ihtiyaç var. Örneğin bahsi geçen PUBG oyunu için sağlam bir grafik kartı ve işlemciye sahip olmak gerekiyor aksi halde tost makinesi kıvamında bir oyun deneyimi elde ediyorsunuz. Gelişen oyun piyasası sadece bilgisayar ve konsol için gelişmedi tabii ki aynı gelişim mobil platformlara da yansıdı. Öyle ki konsol kalitesinde bir çok oyun mobil pazara da sunulmuş durumda. Ayrıca bir çok oyunun çakması da olsa benzerleri uygulama mağazalarında yerini alıyor. İşte bu uygulamalardan en dikkat çekicisi Rules of Survival oyunu. Benim gibi iyi bir bilgisayarı olmayan ve PUBG'yi sadece gameplay videolarından deneyimleyenler için güzel bir teselli olacak. Dilerseniz oyundan bahsedelim...


Oyunumuz NetEase firması tarafından hazırlanmış. iOS, Android ve PC sürümleri ile sunulan oyunda amacımız sürekli daralan bir haritada 120 kişi içinde hayatta kalabilen son kişi olmak. Esasen tamamen PUBG'nin klonu diyebileceğimiz başarılı bir yapım. Boyutu 500 küsür MB olan oyunun grafikleri oldukça tatmin edici düzeyde.


Oyunu ilk çalıştırdığımızda çeşitli veri düzenlemeli ve indirmeler yapıyor. Daha sonra karşımıza profil oluşturma ekranı geliyor. Bu ekranda fiziksel bir değişim veya seçim yapamıyoruz sadece kullanıcı adı belirlememiz lazım ancak en fazla 6 karakterli bir isim belirleyebiliyorsunuz.Kullanıcı adını belirledikten sonra oyun bize bir öğretici sunuyor. Bu öğreticide nasıl hareket edebileceğimizi, nişan alma, ateş etme gibi fonksiyonları öğreniyoruz. Dilerseniz skip ederek bu öğreticiyi geçebiliyorsunuz.
Öğreticiyi tamamladıktan sonra oyun modunu seçiyoruz ve oyuna başlıyoruz. Ben solo modda ranked oynamayı tercih ettim. Start dedikten sonra 20 saniye kadar ısınma süresi veriliyor bu süre içinde diğer rakipleri tokat ya da yumruklayabiliyorsunuz.Oyun başlarken klasik PUBG gibi bir uçaktan aşağı paraşütle atlıyoruz. Toplam oyuncu sayısının 120 olduğunu belirtelim. Atladıktan ve yere konduktan sonra artık öldürmeye ve ölmemeye başlayabilirsiniz.
Oyunda kullanabileceğimiz çeşitli araçlarda mevcut. Spor arabadan kamyonete kadar bir çok detay düşünülmüş. Harita oldukça geniş olduğu içinde bir bölgeye sıkışıp kalmıyorsunuz. Ayrıca mühimmat, silah vb eşyalarda aynı PUBG oyununda olduğu gibi evlerin odaların içinde bulunuyor.
Oyunda dikkatimi çeken şey ise diğer kullanıcıların birbirini iyi seçememesi oldu. Bu yüzden sürünüyorlar, koşuyorlar ancak gizlenemiyorlar. Nitekim bende iyi saklanamadığım için vuruldum. Ayrıca harita küçüldükçe sınırdaysanız canınız eksilmeye başlıyor.
Oyun bittiğinde ise kaçıncı olarak öldüğünüzü, öldürme sayınızı ve puanınızı görüntüleyebiliyorsunuz.

Özetleyecek olursak hala PUBG'yi deneyimleyememiş olanlar için harika bir oyun. Az çok kafanızda bir profil oluşturuyor. Her ne kadar mobil olarak dokunmatik ekranlarda tam bir kontrol deneyimi sunamasada yüklenebilen PC sürümü ile buna bir nebze olsun çözüm getirebilmişler. Zaten serverlar aynı olduğu için mobil ve PC platformu birleşik oynuyor. Oyun içinde de satın alımlar olduğunu da belirterekten indirme linklerini aşağıya bırakıyor ve sizlere iyi eğlenceler diliyorum. Yeni bir yazıda görüşmek üzere!

Android sürümü
iOS sürümü
PC sürümü

Yorumlar